edward9michael
edward9michael edward9michael
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

A 25 lb bag of rice costs $29.50. What is the cost of the rice per pound?

Respuesta :

perfectium
perfectium perfectium
  • 24-11-2015
It would be $1.18 per pound. 
29.50÷25=1.18
You can check by multiplying 1.18 and 25, which gives you 29.50
Answer Link
jdudjsisjs jdudjsisjs
  • 24-11-2015
$1.18
29.50 * 1 = 29.5
29.5 / 25 = $1.18
Answer Link

Otras preguntas

WRITE A POEM ON ENVIRONMENT .
what is sovereignty? how did it affect how people thought about thier government​
can u plz subscribe to my channel Lingardiho's Memes plz I will give u BRAINLIST FOR SURE​
Why did Chinese people build great wall during ancient time?Select one:a. to keep out invaders from central Asiab. To protect running water c. to protect them
Convert 3.4 moles of sodium oxalate into grams. Show all your work .
what is the carbon percentage in medium Carbon Steel?Ans:0.15% to 0.25%​
why cant I draw a line instead of dots in arithmetic sequence
20. Which of the following is/are a base? HCI KOH H20 H2SO4 NaOH
what is 4(1+0.5m)=7m
Please help!! Will give brainliest