bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not true about Samuel Slater? A. He emigrated from England to the United States. B. He became a cotton farmer in the Deep South. C. He
what ifluenced australia to start a goverment???
What are Valence Electrons?
In which branch of government does a mayor operate?
h=45t-4.9t^2 what's the max height?
Which of the following ordered pairs does not represent a dependent relationship? A. Hourly rate, amount of paycheck B. Distanced biked, calories burned C. Num
two trains left Metropolis at the same time. One traveled south at 50 mph. The other traveled east at 40 mph. How far apart were the trains at the end of 3 hour
What is the slope-intercept form of the Function described by this table? X. 1 2 3 4 Y. 2 7 12 17
A tax on liquor led to the _________, which marked the first time the government sent troops to fight American citizens.
How can you use a graph to check a factorization?