sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

Ammonia chemically reacts with oxygen gas to produce nitric oxide and water . What mass of water is produced by the reaction of of ammonia? Be sure your answer
While I am currently memorizing all of the different bones in the body for A and P, we don’t have a teacher for the class, we haven’t all year (they have been p
(2,14) (1,n) solve for n
A compound is composed of only C, H, and O. The combustion of a 0.519-g sample of the compound yields 1.24 g of CO 2 and 0.255 g of H 2O. What is the empirical
What is the monument of a 1200 kg truck traveling at a speed of 25 m/s?
Why is technology important for making observations?​
PLEASE HELP ASAP!!!!I'll mark brainliest to the correct answers
Why were Japanese Americans perceived as a threat
The sum of 2 numbers is 52. Express the product of the numbers, P, as a function of one of the numbers, x.
Where were most manufacturing employees located before the Civil War? Question 2 options: West South North