cathy8
cathy8 cathy8
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Althea buys a carton of milk each day at school. The milk costs $0.90. How much does she spend on milk during a typical 5-day week? Justify your answer by using the distributive property?

Respuesta :

RhiRhi472
RhiRhi472 RhiRhi472
  • 26-01-2018
$0.90×5 days=$4.50
Instead using distributive property
$0.90(3+2)=0.90×3 + 0.90×2
=2.7+1.8
=$4.50
Answer Link

Otras preguntas

Upon your visit to Izzy’s Ice Cream Igloo you want to order a banana split with two different flavors of ice cream. If your choices are dark chocolate, caramel
Which ones does he use to inspire people to stand up for what they believe?
HELPPP PLEASEEEE :) !!!!!
If something has an actual yield of 2.5 grams and a theoretical yield of 10 grams, what is the percent yield? A)30% B)25% C)45% D)10%
A) lo Absolute value of 8/7,-8/7
Tom can place 12 eggs per crate.How many eggs must be in 1 crate?There are 8 rooms in a house.Each room has 1 bed.How many beds are there in total?In an countr
How did prokaryotes evolve into eukaryotes??
What is the equation of the graph below?
Find the adjectives and nouns in the sentence. The floor moved as the earthquake took place.
STAND, THEN SQUAT AND SIT DOWN, DESCRIBES WHICH CHAIR EXERCISE?