iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 91+ )
Otras preguntas
The two Wichita settlements on opposite sides of the Red RiverA. Deer CreekB. the Twin VillagesC. Fort Louis de la MobileD. QuiveraPlease select the best answer
The vet told Jake that his dog, Rocco, who weighed 55 pounds, needed to lose 10 pounds. Jake started walking Rocco every day and changed the amount of food he w
What was true about child laborers? A. They were much more likely than adults to be injured. B. They made the same amount of money as adults. C. They were provi
Domestic violence is a type of abuse that occurs when one person controls another, often using similar methods as child abuse, including physical, sexual, and e
Jim has hired a real estate broker to help facilitate the sale of his home. If the broker requires a commission of 6%, how much will Jim clear from the sale (af
the maximum effect a drug can have regardless of the dose is known as
The mean weight of trucks traveling on a particular section of I-475 is not known. A state highway inspector needs an estimate of the population mean. He select
The measure of central angle XYZ is 3(3.14)/4 radians.
Freud proposed that the ego distorts reality in an effort to protect itself from anxiety. The use of __________________________ help to ward off this anxiety, o
A square has an area is 49yd^2 what is the side length of each side