mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

If I have 5 potatoes weighing a total of 1 kg what would each potato weigh?
Which phrases best summarize the US population in the twenty-first century?
What is the most probable reason that rhyme and repetition first found their ways into poems? A. People wanted a beat they could dance to. B. They were writte
what does it mean to say that the amount of money from the previous month is quadrupled
Which one of the following poems depends heavily on the use of allusion for effect? A. "God's Grandeur" B. "Do Not Go Gentle into That Good Night" C. "Grass"
The unit for measuring the rate at which light energy is radiated from a source is the A. Angstrom. B. lux. C. lumen. D. candela.
The quotient of 5/31 divided by 15/23, reduced to the lowest fraction, is A. 115/465. B. 23/93. C. 75/373. D. 93/23 or 4 1/23.
What earths spheres that interact when runoff from farming areas into local streams
What are the next four multiples of 5/10
Explain how nitrogen availability affects organism growth.