dorliciasmith
dorliciasmith dorliciasmith
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 lb of rice for $6 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Soto0405
Soto0405 Soto0405
  • 25-01-2018
if u divide 11 by 6 u get 1.833333333333333 so i guess $1.83?
~hope i help~
(if i didn't pls let me know)

Answer Link
conroycrystal15 conroycrystal15
  • 25-01-2018
11lbs ÷ 6$ = 1.83 lbs per $
Answer Link

Otras preguntas

What is the prepositional phrase in the sentence below? The crowd gasped as the colorful hot air balloons slowly rose into the sky. hot air balloons into the sk
translate to an inequality the temperature is at least -90 degree Celsius do not include the degree symbol type an inequality using "t" as the variable t
Peter works in a shop an was told to increase the prices by 15%. he increased one price to £172.50. what was the original price.
Find a simplified formula for the volume of a cylinder that has a height of 3x and a radius of 2x. Show your work.
In view of Soviet policies toward Eastern Europe in the postwar era, what reasons did people in Eastern Europe have for resistance?
Which of the following software programs provides for e-mail communication? a.excel b.access c.outlook d.wordperfect
How did the Japanese plan to catch the European colonial powers and the United States by surprise?
9^2 - (4 / 2) + 8 * 2
do you think that the period from 1350 to 1750 was a period in medicine of mainly change or mainly continuity( continuing old method) ?
(9x) (4x^3) (2x^4y) =