Leeomie7406 Leeomie7406
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

A restaurant owner spends 892 for 65 pounds of produce. Which equation could you use to find the price per pound

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 27-02-2018
(price/pound)*65 = 892
Answer Link

Otras preguntas

What is the central idea of the book “ things fall apart” I’ll vote you brainliest
When Patey Pontoons issued 10% bonds on January 1, 2021, with a face amount of $640,000, the market yield for bonds of similar risk and maturity was 11%. The bo
How did the tactics help Germany occupy all these countries in Europe in such a quick amount of time ?
What is the form of the Two Squares identity? O A. (a? + b?)(C2 - 082) - (ac+ bd)? - (ad + bc) O B. (a + b)(c? + 2) = (ac- boy2 + ( ad + bc)? O C. (22 +62) (c2
Which war did the United States enter while President Roosevelt was in office?
A ball is dropped from a height of 20 feet. With each bounce, the ball's peak height is 50% of the previous peak. Identify the peak height after each of the fir
Which of the following expressions represent the distance between - 3 and 5 on the number line?
HELPLPLPLPL What was one reason the draft was unpopular? Some people believed that the draft targeted poorer citizens. Both men and women were drafted to serve
There were some big events this year, so what was your favorite? Tell me why it's for an interview...
What sound horses make is called