rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

When is international law usually made?
How many candidates ran for president in 1824?
How would you classify a family in which one or more members have gone to bed hungry, have lost weight, or have not eaten for a whole day because they did not h
Sam and Sandy have an agreement whereby Sam will build a house on Sandy's beachfront lot. Before construction begins, Sandy changes her mind and decides she wou
How many atoms of Iron (Fe) are in: Fez(CO3):
"A steel rotating-beam test specimen has an ultimate strength of 120 kpsi. Estimate the life of the specimen if it is tested at a completely reversed stress amp
A car is stopped at an entrance ramp to a freeway; its driver is preparing to merge. At a certain moment while stopped, this driver observes a platoon of vehicl
Choose the correct form of tener to complete the sentence: Nosotros ____ mucha hambre ahora. 1) Tenemos 2) tienenos 3) tienes 4) tengo
What is the value of 5 2/3(−3.6)? Question 2 options: −20/25 2 1/15 −2 1/15 20/25
Put these numbers in order from least to greatest. 5.4 6.7 5.6 5.7