rainbowluna06 rainbowluna06
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

Jazzymtz
Jazzymtz Jazzymtz
  • 23-03-2018
52/16=3.25
6.92*3.25=$22.49
Answer Link
godwinihagh
godwinihagh godwinihagh
  • 22-01-2020

Answer:

Maggie’s total cost was $22.49.

Step-by-step explanation:

Weight conversion from ounces to pounds: 16 ounces = 1 pound; therefore, 52 ounces of swordfish = 52 ÷ 16 = 3.25 pounds.

We were informed that 1 pound of swordfish cost $6.92; therefore, 3.25 pounds of swordfish would cost Maggie = $6.92 × 3.25 = $22.49.

Answer Link

Otras preguntas

Populists wanted decreased immigration because
What are the causes of volcano eruption...​
Which countries were strong and fierce during world war I?​
A caterpillar moves at a constant speed of 1/2 inches per second. Let x represent the time travel in seconds and y represent the distant travel in inches. I Rea
gift card for 25 dollars 4 dollars per pair 5 dollars off
Having the skill to coordinate different people and different tasks to work towards one goal is necessary for which of the following positions? A: Secretary B:
Q. Solve using the quadratic formula x2 + 4x – 16 = 0 ? - answer choices 2 + 25 A B 2 + 4V5 C -2 + 275 D -2 + 4V5
Help!! def main(): # Initialize variables numGuesses = 0 userGuess = -1 secretNum = 5 name = input("Hello! What is your name?") # Fill in the missing LOOP
I am less than my half and greater than my double. The sum of me and my square is zero. Who am I?
What the best statement describes the purpose of insurance