takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

In what ways did the art of medieval Europe reflect the influence of the Roman Catholic Church
select one number from each column to show the part that Lilly shaded
Please Help!!!!!Isotopes of the same element can differ based on the: number of protons that is present number of electrons that is present number of neutrons t
Hardy (1997 defined sporting goods as what? a. physical objects necessary for the game form. b. products bearing the name of a professional team. c. services
42.8181 as a fraction
what is the square root of 9/64
What is the purpose of an appeal to logic? A.To show that an argument is morally just. B.To show that an argument is reasonable or sound. C.To show that a high
Explain why a raft floats higher in the ocean than in a river (worth 20 points im nice)
Please Help Read the sentence below: Ashwini rides her bike to school every day. Choose the most descriptive and precise sentence. Ashwini loves to zip to schoo
PLS HELP ME ASAP FOR 14? (SHOW WORK!!!!) + LOTS OF POINTS!!!