roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME !! PLEASE! !! I WOULD REALLY APPRECIATE IT!!!! . . . . . . . . * I'm b0red. Someone talk to me.......Please
The point G(1,1) is rotated 90° clockwise around the origin. What are the coordinates of the resulting point, G'?
Give two examples each of the COMPASS TECHNIQUE
All sides of a parallelogram have the same length?
Suppose you have a box with a 4x4-in. square base and variable height h. The surface area of this box is a function of its height. Write a function to represent
What is the third step of the formation cast of fossils
to rationalize the denominator of 2sqrt12/3sqrt11, you should multiply the expression by what fraction?
Find two different prime numbers that add up to 18​
How do interest groups use propaganda to persuade people to their view point?
The universe is filled with objects of extreme temperatures and densities, both high and low. The differences among the three types of spectra result from the v