silviamejia1981 silviamejia1981
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Noah bought 5 pounds of onion at $2 per pound,a bag of salad greens for $4,and 2 boxes of cereal for $3 each. How much money did he spend?

Respuesta :

angicarl
angicarl angicarl
  • 26-04-2018
Noah spent $20 of food.

To find this, we have to find out the cost for everything individually. Onions are $2 per pound, and he bought 5 pounds. So we would do 5*2, which equals $10. The bag of salad greens is $4, so the total there is $4. Cereal is $3 per box, and he bought 2. We would do 3*2 = $6. Finally we add together everything to get the total ($10 + $4 + $6 = $20)

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Why did world war 1 start
how many hours does venus stay after the sun sets
Are there any poisonous animals in Washington State?
In a grassland ecosystem, if the pollution of eagles suddenly decreased, what will most likely be the effect on the rest of the ecosystem.   A. The ecosystem wi
A right cylinder has a diameter of 30 mm and a height of 30 mm, as shown.What is the volume of the cylinder?
How does scarcity make countries interdependent?
WHAT IS THE IMPORTANCE OF THE TROPIC OF CANCER AND TROPIC OF CAPRICORN
conquistadors were attracted to the americas by?
in the Diary of Anne Frank, Act 2, what effect does the landing of Allied troops in Normandy have on the attic inhabitants?
In a grassland ecosystem, if the pollution of eagles suddenly decreased, what will most likely be the effect on the rest of the ecosystem.   A. The ecosystem wi