chamarabrown7754 chamarabrown7754
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

Tanisha spends $20.90 on $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?

Respuesta :

meganfinert
meganfinert meganfinert
  • 24-02-2019

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

If 9.5 is equal to 20.9 dollars, we must divide the price by the amount of quarts in order to see how much one quart is worth, so we will divide 20.9 by 9.5. This equals 2.2. So, each quart will equal $2.20 each.

Answer Link
poopinmybutttoilet
poopinmybutttoilet poopinmybutttoilet
  • 18-02-2021

Answer:

2.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what organisms tolerate only limited variation in environmental osmotic concentration
What is 10,504,006 in word form and in exapnded form
A shop keeper bought 26 apples from a fruit vendor for $37.70. How much did each apple cost?
Which organization safeguards americans from health, safety, and security hazards and threats?
what is 19,975 divided by 25
all of the following were among the three major movements of noncooperation and nonviolence led by mahatma gandhi EXCEPT:
Write a Verbal expression for 1/8y
Please help me! Picture included! :P
How to expanded form 6,004,720,0808
What is 90,000 in standard form